Jak probíhá tvorba webových stránek – podrobněji

Konzultace, analýza a plánování projektu

Prvním krokem v celém procesu tvorby webových stránek je setkání s klientem a určení klientových požadavků a cílů. Po společné dohodě na podobě nového projektu dochází k naplánování časové harmonogramu a uzavření objednávky.

Finální dokončení projektu vždy závisí na schopnosti klienta dodat veškeré potřebné podklady. Proto se na schůzce určí předpokládané datum dokončení projektu, které může být později upřesněno.

Grafický návrh webové stránky

Na základě informací od klienta dojde k vytvoření takzvaného wireframu, který slouží jako jakési schéma struktury budoucích webových stránek.

Wireframe je následně předán grafikovi (spolu s informacemi o dalších požadavcích klienta jako barevnost nebo styl grafiky), který na základě něj vytvoří grafický návrh webové prezentace.

Grafický návrh většinou obsahuje podobu úvodní stránky webu a podobu podstránky včetně vzhledu a rozmístění základních prvků.

Grafika ve formátu obrázku je následně předána klientovi ke schválení nebo případným korekcím.

Vytvoření statické webové stránky

Jakmile dojde ke schválení grafické návrhu ze strany klienta, přichází na řadu kodéři, kteří z grafického návrhu vyrobí statické stránky (šablony), které lze prohlížet v internetovém prohlížeči.

Získáme tak statické webové šablony, které zatím nejsou napojeny na žádný redakční systém.

Při výrobě šablon se vždy dbá na sémantický a přehledný kód, který se bude webovým prohlížečům snadno zpracovávat a zobrazovat.

Správná struktura šablony má rovněž velký vliv na následnou optimalizaci webu pro fulltextové vyhledávání (SEO).

Programování dynamických částí webu

V této fázi tvorby webových stránek dochází k „oživení“ statické šablony a k propojení s redakčním systémem, který následně umožní editovat obsah samotných webových stránek skrze webovou administraci.

Kromě propojení s redakčním systémem se mohou do webu implementovat různé dynamické prvky jako kontaktní formuláře, řazení produktů, jazykové verze apod.

Spuštění webové stránky

Jakmile je vše hotovo (je vytvořen grafický návrh, vytvořena šablona a napojena na redakční systém) dochází ke kontrole celé webové stránky a k předaní hotové stránky klientovi.

Webová stránka se připraví na testovací verzi (speciální testovací URL adresa), kde si je může klient prohlédnout a otestovat. V tom okamžiku však stále není dostupná na budoucí oficiální URL adrese a není ani dohledatelná skrze fulltextové vyhledávače.

V momentě, kdy je webová stránka odsouhlasená ze strany klienta (většinou po stanovené lhůtě na připomínkování), dochází k jejímu přesunutí na oficiální URL adresu (www.neco.cz) a stránka se stává veřejně přístupná.

Tvorba webových stránek je hotova.

Vytvoření atraktivního a efektivního webu se vyplatí svěřit profesionálům!

Společnost Poski.com se věnuje tvorbě internetových stránek pro menší i větší klienty již přes 10 let. Naše komplexní služby zahrnují procesy vytváření, správy i optimalizace webu. Kromě špičkové grafiky a nejnovějších technologií (mj. HTML 5, CSS 3) zajistíme SEO optimalizaci, napojení redakčního systému, copywriting a další služby, které dělají web úspěšným.